KOPALNIA GUIDO - SZYCHTA

Termin wyjazdu 17-18.03.20178r.

Zbiórka: 17.03.2018r. o godz 5:45 na Pl. Bankowym, wyjazd 6:00

Powrot:  18.03.2018r. ok 22:00

Koszt wycieczki  345zł

Zgłoszenia:

Zapraszamy do zgłoszeń mailowych klikając w zakładkę  Zapisz się

KATEGORIA - aktywna wycieczka piesza ze zwiedzaniem  pod ziemią i na powierzchni   

Ze względu na duże zainteresowanie i sporo zapytań o wycieczkę do Kopalni Guido z przyjemnością informujemy, że powtarzamy ten wyjątkowy wyjazd pod ziemię gdzie główną atrakcją będzie szychta na grubie. 

Gruba to je po polsku kopalnia. Na grubie robiom grubiorze, bergmony abo gwarki. Słowo bergmon jak i słowo górnik wywodzom sie łod góry. Na samym poczontku górnictwa wydobyci prowadzono w górach. Kaj niy trzeja było kopać w dół, ino starczyło robić poziomo chodniki. Na górnika czasym godo sie tyż hajer, ale to niy je to samo co górnik ino strzałowy, kiery sie zajmuje wysadzaniem, czy to we ścianie czy w przodku tego uropu.

Podstawowym narzyndziym wydobywczym je hercówa, czyli łopata. Łona je w kształcie serca. Łopatom ładowało sie do wagonu, jechało sie potym pod szyb, to było wciongane na wiyrch. Taki urobek znajdowoł sie na powierzchni. Jak sie idzie chodnikiym pod nogami momy spong, kole momy ocios a nad nami je trop. Godo sie tyż, że robi sie w ścianie a niy na ścianie.

Na grubie człowiek uczył sie porzondku i dokładności. Na dole niy szło robić nic po łebkach, czyli bele jak, bo kożdy jak jechoł na dół, to wiedzioł że abo może siebie pozbawić życio abo kamrata. Z grubom kojarzy sie tyż słowo szychta. Szychta to je dniówka, czyli tyn czas kiedy sie robi... :)

Chcesz poczuć się jak prawdziwy górnik na szychcie? Jesteś gotów wykonać szereg prac górniczych w mrocznych chodnikach węglowej kopalni? Przekonać się, że wysiłek w ciasnocie i zapyleniu kosztuje sporo sił, ale i dobrej zabawy? Jesteś gotowy na solidną porcję wrażeń? Ta wycieczka jest dla Ciebie

 

Dzień 1

W godzinach przedpołudniwych dojedziemy do Kopalnia. To jedyna w swoim rodzaju kopalnia węgla kamiennego, do której można zjechać prawdziwą klatką szybową i przekonać się, jak wygląda praca górników pod ziemią. Tak wyjątkowego zabytku techniki górniczej nie ma w całej Europie.  Przebieramy się w pełny ekwipunek górnicz i zjeżdżamy na poziom 355 na prawdziwą górniczą szychtę.  Trasa dla osób przygotowanych na spory wysiłek i solidną porcję wrażeń. Półtorej kilometra górniczymi chodnikami, upady o sporym nachyleniu, wzniosy, zaniżenia i ciasne przejścia to krajobraz trasy na poziomie 355. Towarzyszyć nam będą przenośniki zgrzebłowe, rurociągi do tłoczenia podsadzki i cała masa górniczej stali. Nad głową zobaczysz pyłowe zapory przeciwwybuchowe, które miały za zadanie chronić pozostałą część kopalni przed ewentualną eksplozją pyłu węglowego. Sztygar zleci ci przeniesienie rurociągu o wadze kilkudziesięciu kilogramów, montaż przenośnika taśmowego, przycięcie drewnianego stempla, zabudowę lutni wentylacyjnej i inne roboty, które dostaniesz do wykonania. 

Po skończonej szychcie udamy się do jednej z górniczych komór na poziom 320 gdzie funkcjonuje najgłębiej położony pub w Europie, a może nawet i na świecie! Po sporej porcji wrażeń udamy się do hotelu na śląską kolację i integrację  

 

 

 

 

 

 

- Czas pokonania trasy: 3,5 - 4 h,

- Trasa dla osób od 18 roku życia,

- Szychtę prowadzą przewodnicy z wieloletnim doświadczeniem w górnictwie,

- Kto będzie chciał może skorzystać z łaźni górniczej. Prosimy o zabranie przyborów higieny osobistej. 

Dzień 2

Po śniadaniu udamy się do Galerii Sztuki Współczesnej, która znajduje się na terenie byłego szybu kopalnianego KWK „Wieczorek”, którego historia sięga 1826 roku. W chwili obecnej ten zabytkowy obiekt stanowi m.in. przestrzeń ekspozycyjną dla Galerii Szyb Wilson. Następnie przejdziemy do miejsca, które jest unikatem na skalę Polski. Jest wyjątkowe i swym klimatem zadziwia turystów. Przeniesiemy się o kilkadziesiąt lat wstecz w świat górniczej przeszłości i tradycji miasta. To mała podróż do innej epoki, bo czas się tutaj zatrzymał i to dawno temu. W powietrzu cały czas unosi się atmosfera dawnych lat, kiedy przedwojenny "Nikisz" tętnił gwarnym, górniczym życiem. Na Nikiszu wszystko wygląda inaczej. Czerwony kolor okien jest znakiem rozpoznawczym tego miejsca.  Dlaczego okna malowano na czerwono? Podobno czerwoną farbę górnicy mogli zdobyć za darmo w kopalni i w ten sposób przyjęła się ta nietypowa tradycja. Ale nie jest to jedyna legenda związana z Nikiszowcem. Na pierwszy rzut oka wszystkie budynki wyglądają dokładnie tak samo – zbudowane są z surowej, klinkierowej cegły wypalanej w niedalekiej cegielni z otworami okiennymi pomalowanymi na charakterystyczny czerwony kolor. Ale wtajemniczeni wiedzą jak się tu odnaleźć. Na osiedlu nie znajdziecie dwóch takich samych wejść do klatek – każde z nich jest wykonane i wykończone zupełnie inaczej. Jedne mają kształt łuku, kolejne prostokąta, jeszcze inne trójkąta. Co przyświecało architektowi? Oczywiście użyteczność – dzięki temu łatwo było trafić do dobrej klatki po zakrapianej imprezie. Budynki są przecież tak podobne, że naprawdę klatki mogłyby się komuś pomylić i zamiast do własnego mieszkania przez pomyłkę trafiłby jeszcze do domu sąsiadki lub, co gorsza, teściowej :) Na koniec zajrzymy do Muzeum Etnologii Miasta i zobaczymy między innymi dawne wnętrz mieszkalne.

 

 

 

 

 

 

Niezbędnik turysty

 • Wygodne buty
 • Mała butelka wody 
 • Można zabrać aparat fotograficzny, ale należy go zabezpieczyć przed pyłem
 • Dobry humor 

 

Koszt wycieczki 345 zł

 

Cena obejmuje:

 • przejazd komfortowym busem
 • lokalne przejazdy busem w sobotę i w niedzielę
 • wejście do Kopalni na Szychtę
 • ubiór ochronny: sztygarski strój, flanelową koszulę, gumioki, hełm oraz lampę z pokrowcem
 • opiekę przewodników w Kopalni
 • sobotnią kolację  w miejscu noclegu w iście dworskich klimatach 
 • nocleg w  Hotelu *** w 2 i 3 osobowych pokojach z pościelą i ręcznikami
 • śniadanie w niedzielę w miejscu noclegu,
 • wejście do Galerii Sztuki Współczesnej Szyb Wilson
 • opiekę dwóch pilotów 
 • super atmosferę podczas całej wycieczki

Cena nie obejmuje

 • wejścia do Muzeum Historii Katowic - 10zł
 • dodatkowych posiłków w ciągu dni w trakcie wycieczki