KOPALNIA SREBRA I SZTOLNIA CZARNEGO PSTRĄGA - wycieczka weekendowa

Termin wyjazdu 20-21.01.2018r.

Zbiórka: 20.01.2018r. o godz 5:45 na Pl. Bankowym, wyjazd 6:00

Powrot:  21.01.2017r.  ok 22:00/22:30

 

Koszt wycieczki  335zł

Zgłoszenia:

Zapraszamy do zgłoszeń mailowych klikając na stronie w zakładkę  Zapisz się

KATEGORIA -  aktywna wycieczka piesza ze zwiedzaniem   

Gdzie by tu pojechać zimą gdy wszyscy jeżdżą na narty a Ty niekoniecznie lubisz ten sposób spędzania wolnego czasu?

W sezonie zimowym doskonałym rozwiązaniem jest aktywne zwiedzanie Szlaków Zabytków Techniki woj. śląskiego. Szlak łączy 42 najważniejsze i najciekawsze obiekty przemysłowe w województwie, związane z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, produkcją wody i przemysłem spożywczym. Byliśmy już w Kopalni Guido na szychcie, a tym razem zabierzemy Was do Tarnowskich Gór do Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga. W okolicy dzisiejszych Tarnowskich Gór w dolinie rzeki Stoły odnaleziono ślady osadnictwa już z lat 800-500 p.n.e. Rozwój osady nastapił pod koniec XV w. w związku z odkryciem tu rud ołowiowo-cynkowych  z domieszką srebra. W drodze na wyprawę wiedeńską przybył do miasta Jan III Sobieski, a w 1697r. odwiedził te strony August II Mocny. Podczas II wojny światowej miasto zajęli hitlerowcy, w 1945r. Tarnowskie Góry wróciły do ojczyzny. Obecnie miasto wykorzystuje swój postindustrialny  charakter do celów turystycznych, mając w ofercie podziemne trasy turystyczne. 

Dzień 1

 

Zwiedzanie zaczniemy od unikatoweego fragmentu XIX wiecznej Sztolni Czarnego Pstrąga. Sztolnia swą nazwę wzięła od pływających w niej pstrągów, które przy ciemnym świetle wyglądają na czarne. Sztolnia stanowi 600 metrowy odcinek pomiędzy dwoma szybami: „Ewa” oraz „Sylwester”. Szyb „Ewa”, o głębokości 20 metrów, zgłębiony został 184 lata temu. Jego nadszybie, wybudowane w charakterze rotundy, jest zachowaną formą stylową dla tego typu obiektów górniczych. Szyb „Sylwester”, analogiczny do szybu „Ewa”, wybudowany został 2 lata później, a jego głębokość wynosi 30 metrów. Zwiedzanie sztolni „Czarnego Pstrąga” odbywa się za pomocą łodzi, których przystań znajduje się w podszybiu szybu „Ewa”. Podczas zwiedzania chodnika zobaczymy m.in. ociosy skał, na których widoczne są pionowe rowki, czyli ślady otworów strzałowych. W Sztolni spotkać można również nietoperze, które w ostatnim czasie urządziły sobie w niej swoją sypialnię. Stolnia Czarnego Pstrąga wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, listę Pomników Historii.

Po zwiedzaniu Sztolni udamy się do Kopalni Srebra. Czeka nas dalszy ciąg podziemnnego zwiedzanie korytarzami położonymi 40m pod powierzchnią ziemi.

Zrekonstruowane wyrobiska Kopalni Zabytkowej pochodzą z XVII i XIX wieku i są świadectwem bogatej historii Ziemi Tarnogórskiej. Podziemną trasę pokonamy przechodząc przez różne labirynty. Komora „Srebrna” jest zachowana w stanie pierwotnym z odtworzonym stanowiskiem pracy gwarków.W głębi komory znajduje się unikalne małe jeziorko oraz resztki galeny. Komora „Zawałowa” wyeksponowana jest w niezmienionym stanie. Dalej trasa prowadzi poprzez starą prochownię, niski chodnik do komory „Niskiej”, aby tam dotrzeć musimy przejść pod otworem – wyrobiskiem zwanym nadsięwłomem. Komora „Niska” jest największa w tym rejonie, ale też najniższa, gdyż sięga jednego metra wysokości. Do kolejnego szybu zwanego "Żmiją" przepłyniemy łodziami. Temperatura wody około 7 stopni, prędkość powietrza w tym rejonie 0.6 – 0.7 m/s. W rejonie przystani przy szybie „Żmija”, który pełni funkcję szybu wentylacyjnego panuje zawsze niska temperatura.  Te i inne atrakcje czekają na nas pod ziemią. Po wyjściu na powierzchnię udamy się do Skansenu Maszyna Parowych, a po zwiedzaniu napijemy się piwka w Restauracji 10 stopni. Na koniec udamy się do hotelu, aby po intensywnym dniu zjeśc regionalną kolację i zrelaksować się w hotelowym basenie i w saunie. 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień 2 

Katowice są miastem dość dobrze znanym. W mieście jest sporo miejsc, w których możemy spotkać się nie tylko z historią. Ciekawym miejscem, które możemy znaleźć w stolicy województwa śląskiego i mało znanym, co przekłada się na kameralność odwiedzin jest Muzeum Organów Śląskich, które swoją siedzibę ma w gmachu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Muzeum już od lat zbiera, odnawia i udostępnia zwiedzającym instrumenty, dzięki czemu dziś możemy w muzeum podziwiać dość pokaźną ich kolekcję. O muzeum opowie nam przewodnik a na koniec zwiedzania posłuchamy koncertu organów

 

 

 

 

 

Muzeum Stary Młyn i Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach to kolejny punkt na naszej trasie zwiedzania. Muzeum mieści się w blisko stuletnim młynie elektrycznym. Zwiedzając wyruszymy w podróż w czasie a w jej trakcie poznamy historię pięciu głównych rzemiosł obecnych od wieków w Żarkach: młynarstwa, piekarstwa,szewstwa,bednarstwa i kołodziejstwa. Całość uzupełni prezentacja losów miasteczka wzbogacona wątkami handlu. 

Na koniec zobaczymy Ruchomą Szopkę artysty ludowego, która zwana jest "Betlejemowem pod strzechą". Mieści się w niezwykle urokliwej, zabytkowej drewniano-murowanej chacie z końca XIX wieku. Po galerii oprowadza sam artysta, ubarwiając zwiedzanie niesamowitymi opowieściami. „Betlejemowo” liczy już z górą 800 figur wykonanych w drewnie lipowym, z czego prawie połowa jest ruchoma, a wciąż przybywają nowe elementy. Całość to niezwykle dokładna, ręczna robota. Bajecznie kolorowa szopka przedstawia sceny biblijne z życia Najświętszej Marii Panny, ale również codzienne życie mieszkańców regionu i fragmenty historii Polski. Są tu np. chłopi uprawiający ziemię czy pasący bydło, rzemieślnicy, tańcząca młoda para, paulini przy klasztornej furcie i wiele innych.

Po zwiedzaniu powrót do Warszawy 

Koszt wycieczki 335 zł

 

Cena obejmuje:

 • przejazd komfortowym busem
 • lokalne przejazdy busem w sobotę i w niedzielę
 • wstęp do Sztolni Czarnego Pstrąga z przewodnikiem
 • wstęp do Zabytkowej Kopalni Srebra z przewodnikiem
 • wstęp do Skansenu Maszyn Parowych
 • sobotnią kolację w miejscu noclegu
 • nocleg w  Hotelu ** w 2 i 3  osobowych pokojach 
 • korzystanie z basenu i z sauny
 • śniadanie w niedzielę w miejscu noclegu
 • wstęp do Muzeum Organów
 • wstęp do  Muzeum Dawnych Rzemiosł
 • wstęp do Ruchomej Szopki
 • opiekę dwóch pilotów 

Cena nie obejmuje

 • dodatkowych posiłków w ciągu dni w trakcie wycieczki
 • dopłaty do pokoju 1-osobowego 35zł