TERMIN WYCIECZKI 2-4. 03. 2018r. 

Zbiorka: z czwartku na piątek 2.03.2018r. o godz.00:15 na Pl.Bankowym, wyjazd o godz. 00:30

Powrót:  4.03.2018r. ok godz. 00:00 

Koszt wycieczki 550 zł

 

Zgłoszenia:

Zapraszamy do zgłoszeń mailowych klikając w zakładkę Zapisz się

KATEGORIA - aktywna wycieczka ze zwiedzaniem

Tym razem aby móc w pełni nacieszyć się kaziukowym świętem w Wilnie spędzimy 3 dni. Wyjedziemy z czwartku na piątek więc już dzisiaj zaplanuj jeden dzień wolnego w pracy 

Wileński Kaziuk od czterech wieków jest zwiastunem wczesnej wiosny. Swięto to czasem jeszcze śnieżne, chłodne, a najczęściej słotne, jakże jest kolorowe. Bo wileńskie Kaziuki - chociaż na pozór są tylko rozpoczynającymi się w pierwszych dniach marca i trwającymi w Wilnie i okolicach czasem przez dwa tygodnie jarmarkami - w gruncie rzeczy od dawna już przekształciły się w największe, najdłużej trwające i najbarwniejsze święto miasta. Któż pochodzący z tych stron nie uczestniczył lub przynajmniej nie obserwował kaziukowych jarmarków? Ich tradycja liczy sobie już 400 lat i trwa do dziś dnia. Zwykły kiermasz? O nie, sama poezja. Wszak kaziukowe jarmarki nieraz służyły natchnieniem dla ludowych poetów. 

Jarmarki te Wilnianie zawdzięczają świętemu Kazimierzowi, synowi Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki, urodzonemu w 1458 roku na Wawelu. Kazimierz Jagiellończyk - syn był uczniem Jana Długosza, uczestniczył w wyprawach wojennych i "spotkaniach dyplomatycznych" w Malborku, był na Sejmie w Piotrkowie. Wiosną 1483 roku został wysłany na Litwę, gdzie pełnił funkcję podkanclerza, a przez dwa lata praktycznie sprawował władzę królewską. Był niezwykle nabożny i wykształcony. Zmarł w 1484 roku w Grodnie (obecnie Białoruś) w wieku lat 26. W 1602 roku został przez papieża wyniesiony na ołtarze. Był jednym z pierwszych świętych na Litwie, jest jej patronem. Szczątki św. Kaziemierza złożone w srebrnej trumnie spoczywają w Katedrze Wileńskiej. 

Połączenie wielokulturowej gwary z bogatą historią miasta, interesującą architekturą oraz krętymi ulicami i ślepymi zaułkami tworzą niepowtarzalny, wręcz magiczny klimat. Wilno to również miasto, w którym każdy odkryje coś dla siebie.  Architektura gotycka, renesansowa, klasycystyczna, a przede wszystkim  barokowa  zachwyci każdego turystę. O Wilnie nie da też zapomnieć świetna kuchnia regionalna, bogaty wybór piw oraz ciekawe i kolorowe nocne życie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień 1

Spotkanie z przewodnikiem.

Góra Gedymina – to jeden z symboli Wilna. Tu wzniesiono pierwszy Zamek Książęcy po przeniesieniu stolicy z Trok. 

 “…i w Ostrej świecisz Bramie..” Ostra Brama – jedno z najważniejszych miejsc, które trzeba odwiedzić będąc w Wilnie.  Rokokowy kosciół w jednym z filarów którego od 1935 do 1936 r. wmurowana była srebrna urna z sercem Marszałka Pilsudskiego przed pochówkiem na cmentarzu na Rossie.

Klasztor i barokowa cerkiew prawosławna pod wezwaniem św. Ducha – miejsce przechowania trzech świętych prawosławnych męczennikow.Unicki kościół Bazylianów i klasztor, w którym w czasach zaboru  rosyjskiego mieściło się więzienie dla działaczy antycarskich. W 1823 r. podczas procesu Filaretów, w jednej z cel zwanej później „Celą Konrada” przez 6 miesięcy był więziony Adam Mickiewicz, który opisał klasztor-więzienie w III części „Dziadów”... . 

Rynek starego miasta, Ratusz, getto żydowskie, barokowy polski kościół św. Ducha, w którym znajdował się do 2005 r. oryginał obrazu Miłosierdzia Bożego „Jezu, ufam Tobie”, namalowany wg wizji św. Faustyny Kowalskiej, obok tego kościoła – kościółek św.Trójcy 

Pałac Prezydencki (niegdyś Pałac Biskupi), znany z utworów Mickiewicza jako „pałac gubernatora”, w którym odbywał się proces Filomatów; tymczasowa siedziba Napoleona, Kutuzowa, Piłsudskiego...

Uniwersytet Wileński (założony przez króla Stefana Batorego), na którym studiowało lub wykładało wiele słynnych Polaków (Śniadeccy, Mickiewicz, Słowacki, Kraszewski, Miłosz...) 

Czas wolny na jarmarku kaziukowym oraz możliwość degustacja  potraw na wszechobecnych straganach.

Wieczorem przy kolacja w klimatycznej restauracji będziemy mogli podzielić się wrażeniami z pierwszego dnia pobytu w Wilnnie

Dzień 2

Po śniadaniu spotkamy się z przewodnikiem. Zwiedzimy Cmentarza na Rossie: Grób Matki i Serca Marszałka J.Piłsudskiego. Groby żołnierzy z Oddziałów gen. Żeligowskiego, groby żołnierzy polskich poległych w II Wojnie Światowej, groby słynnych przedstawicieli inteligencji polskiej, profesorów Uniwersytetu Wileńskiego i wielu słynnych Polakow.

„Zaułek gotycki” – piękny gotycki kościółek  św. Anny, który to Napoleon Bonaparte chciał na dłoni przenieść do Paryża; kościół Bernadynów – kościół-twierdza obronna, ogniwo powstańców antycarskich; pomnik A.Mickiewicza.

Klasycystyczna Katedra Wileńska, wewnątrz której jest piękna barokowa kaplica, w której jest pochowany św. Kazimierz – patron Litwy.

Zobaczymy co kryją podziemia Wilna, bo to nie tylko miasto z barokowymi kościołami, lecz także miasto pełne tajemnic oraz nieznanych, mistycznych podziemi.... Czas wolny na degustację regionalnych przysmaków podczas kaziukowych pochodów, kolorowych korowodów i przebierańców. Wieczorem czas wolny 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień 3 

Przed powrotem do Warszawy mamy czas wolny na zakupy. Jarmark jest znakomitą okazją aby się zrelaksować i przybliżyć kulturę narodu litewskiego. Popatrzć jak powstają różne wyroby ze słomy, kupić jedyną w swoim rodzaju palmę wileńską oraz  kupić prezenty, poznać smak domowego oraz żywego piwa i kwasu, tradycyjnych potraw litewskich. Placki, babki, cepeliny, bliny ziemniaczane, chleb litewski, kindziuki, sery... . 

Program jest ramowy a kolejność zwiedzania może ulec zmianie

 

 

 

 

 

 

Koszt wycieczki 550 zł

 

Cena obejmuje

 • przejazd komfortowym busem  
 • lokalne przejazdy busem 
 • nocleg przy Starówce w hotelu 3* w pokojach dwu i trzyosobowych 
 • 2 śniadania 
 • 1 obiadokolację 
 • usługę przewodnika polskojęzycznego
 • opiekę dwóch pilotów
 • ubezpieczenie NNW i KL

Cena nie obejmuje

 • biletu wstępu do niektórych zwiedzanych obiektów - aktualne ceny wkrótce
 • dodatkowych posiłków w ciągu dni w trakcie wycieczki
 • dopłaty do pokoju 1-osobowego 80 zł

 

WARTO WIEDZIEĆ:


Waluta
Obowiązującą walutą na Litwie jest Euro. 

Granica
Przy przekroczeniu granicy wymagany jest paszport lub dowód osobisty. 

Czas
Po przekroczeniu granicy należy przesunąć zegarek o 1 godz. do przodu.