TERMIN WYJAZDU  13 -14.01.2018r. 

Zbiorka: z piątku na sobotę 13.01.2018r. o godz.00:15 na Pl.Bankowym, wyjazd o godz. 00:30

Powrót:  14.01.2018r. ok godz. 23:00/00:00 

Koszt wycieczki 300 zł

Już dziś zarezerwuj ten weekend 

Zgłoszenia:

Zapraszamy do zgłoszeń mailowych klikając w zakładkę  Zapisz się

KATEGORIA - #aktywna wycieczka na biegówkach dla miłośników białego szaleństwa 

W samym sercu Parku Narodowego Gór Stołowych, niedaleko uzdrowiska Kudowa-Zdrój mieści się urokliwa wieś – Karłów. W lecie jest to punkt wypadowy licznych szlaków pieszych i rowerowych, zaś w okresie zimowym zamienia się w centrum narciarstwa biegowego. Liczne trasy biegowe przypadną do gustu amatorom stawiającym pierwsze kroki na biegówkach, jak i zawodowcom. Pozwalają na śnieżne szaleństwo na trasach o łącznej długość około 50 km.

Karłów jest najwyżej położoną wsią w Górach Stołowych (750-760 m.n.p.m.), stanowiących jeden z masywów górskich Sudetów Środkowych. Przecinają się tam ważne szlaki turystyczne. Największe atrakcje pobliskich gór to między innymi: Błędne Skały gdzie kręcono film: "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian", Białe Skały, Szczeliniec, Kopa Śmierci czy też Nożownik.

Zimą do Karłowa zjeżdżają wszyscy miłośnicy narciarstwa biegowego. To właśnie tam mają swój początek trzy trasy biegowe, okrążające Szczeliniec Wielki i łączące się z trasami biegowymi po stronie Republiki Czeskiej.

Narciarstwo biegowe uprawiane amatorsko, to zdecydowanie jeden z najzdrowszych i najmniej urazowych sportów. Bieganie na nartach mogą uprawiać osoby o bardzo różnej sprawności fizycznej - w miarę wytrenowania zmienia się poziom umiejętności.Na biegówkach można zarówno iść w wolnym tempie, nie mając za bardzo kondycji, ale już na początku nauki, na etapie zwykłego szurania nartami po śniegu, doznamy bardzo przyjemnego uczucia zadowolenia.Narciarstwo biegowe wpływa znacząco na nasza sylwetkę, uprawianie tego sportu sprzyja równomiernemu i symetrycznemu rozwojowi wszystkich mięśni i ćwiczy zmysł równowagi. Bieganie to niczym nieograniczona ,,wolność'', można zatrzymać się w lesie  podziwiając cudowne krajobrazy, których nie brakuje w Górach.

Jeśli bieganie nie przypadnie Ci do gustu możeszw wybrać opcję pieszej wędrówki 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień 1

Wyruszamy spod naszego ośrodka w Karłowie kierując się szlakami dostsowanymi do naszych umiejętności. Seria niezbyt wymagających zjazdów i podjazdów (różnica poziomów do 35 m) doprowadzi nas do podnóża polany, gdzie napotykamy pierwsze rozwidlenie szlaków. W miejscu tym możemy skierować się z powrotem na polanę i skorzystać z jednej z licznych mniej lub bardziej wymagających ścieżek, wybrać trasę z ostrym podbiegiem stanowiącą części trasy dorocznego biegu Pabla, bądź wybrać łagodną i malowniczą ścieżkę w lesie. Aby wybrać najlepszą opcję biegania dla siebie każdy z uczestników otrzyma mapkę z trasami biegowymi oraz instrukcję i informację odnośnie długości i stopnia trudności na szlaku.

Po dniu biegowym udamy się do ośrodka na ciepłą kolację i dalszą integrację 

Dzień 2

Po śniadaniu dalszy ciąg poznawania okolicy na nartach biegowych lub możliwość korzystania z uroków okolicy na pieszej wędrówce.

Do wyboru kilka opcji np. szlakiem zielonym w kierunku Batorówka. Rozpoczyna się łagodnym około kilometrowym podbiegiem. Trasa biegnie pośród sosnowego-świerkowego lasu, nie jest zbyt kręta, charakteryzuje się łagodnymi podbiegami i zjazdami. Bieg w lesie ma tę dodatkową zaletę, że jesteśmy osłonięci od niesprzyjających warunków atmosferycznym. Po kilkuset metrach bardzo przyjemnej i atrakcyjnej dla oka trasy oraz po długim i łagodnym zjeździe docieramy do rozwidlenia tras. W tym miejscu mamy do wyboru kilka możliwości kontynuowania naszej przygody. Wybierając trasę  w stronę Karłowa przez Wielkie Torfowisko Batorowe, po początkowym łagodnym zjeździe rozpoczynamy 2 km wspinaczkę, różnica poziomów wynosi około 20 m. U szczytu podejścia docieramy do punktu widokowego po stronie lewej - Białe Skały. Począwszy od tego miejsca teren zaczyna łagodnie opadać, a my zamykamy pętle docierając do polany z rozwidleniem szlaków w Karłowie. Tutaj kończymy nasza wycieczkę szlakiem czerwonym docierając do ośrodka w Karłowie.

Kolejną ciekawą opcją spaceru biegowego jest wycieczka z naszego ośrodka szlakiem czerwonym przez łąki Pasterskie do Pasterki, długość trasy (4,3 km). Z Pasterki można wyruszyć szlakiem czerwonym Drogą nad Urwiskiem, przez Skalne Grzyby i Batorówek z powrotem do Karłowa (około 20 km).

 

 

 

 

 

 

 

Koszt wycieczki 300 zł

 

Cena obejmuje

 • przejazd komfortowym busem
 • lokalne przejazdy busem
 • śniadania i obiadokolację
 • nocleg w całorocznych, nowych ogrzewanych domkach z pościelą bez ręczników
 • opiekę 2 pilotów
 • kolorowe mapki
 • ubezpiecznie

Cena nie obejmuje

 • wypożyczenia nart - cena za komplet wkrótce 
 • instruktora - jeżeli ktoś będzie miał ochotę skorzystać z zajęć indywidualnych na nartach biegowych koszt ok 60zł/h
 • dodatkowych posiłków w ciągu dni w trakcie wycieczki

Co zabrać

 • Kurtkę i spodnie zapewniajęce ochronę przed wiatrem i śniegiem
 • oddychającą bieliznę, polar i oczywiście czapkę i rękawiczki 
 • mały plecaczek aby wrzucić do niego kanapki i energetyczne przekąski  
 • ewentualnie swoje narty, ale poinformuja nas o tym

Jeśli chcesz wypożyczyć narty koniecznie podaj w zgłoszeniu:
- wzrost, nr buta i wagę :)

Jeśli zabierasz swój sprzęt poinformuj  nas o tym 

Jeśli chcesz indywidualnie skorzystać z instruktora narciarstwa biegowego również zaznacz to w zgłoszeniu