Muzeum Pisanki i warsztaty z palmy wielkanocnej

Koszt: 228 zł
Brak wolnych miejsc

Termin: 16.03.2024 r.
Lokalizacja: Ciechanowiec
Zbiórka: sobota 16.03.2024 r. godz. 7:45 na Pl. Bankowym w Warszawie.
Wyjazd: godz. 8:00
Powrót: sobota 16.03.2024 r. ok. godz.18:00 na Pl. Bankowy w Warszawie (w zależności od warunków na drodze – korki, pogoda itp.)
 
Kategoria: wycieczka jednodniowa z warsztatami wykonywania palmy wielkanocnej i zwiedzaniem
 
 
Zapraszamy wszystkich spragnionych natury, folkloru i historii do zwiedzania oryginalnego na skalę muzealnictwa Skansenu z Muzeum Rolnictwa z jedynym w Polsce Muzeum Pisanki w Ciechanowcu.
 
Każdego miłośnika budownictwa ludowego oraz sielskich klimatów zachwyci na pewno tutejszy skansen, który stoi w malowniczej scenerii w zespole pałacowo-parkowym z połowy XIX wieku. W jego skłąd wchodzi odbudowany ze zniszczeń wojennych w latach 60. XX w. klasycystyczny pałac oraz działający młyn wodny, oficyny, stajnie, wozownia i leśniczówka. Zabudowania należały kiedyś do majątku rodu Starzeńskich.
Muzeum gromadzi zabytki w zakresie etnografii, historii, sztuki, techniki rolniczej, budownictwa wiejskiego. Do muzealnego rejestru wpisanych jest ponad 30 tysięcy zabytków. 
 
Chcesz poczuć wyjątkową atmosferę Świąt Wielkanocnych? Dołącz do nas!
 
Na tydzień przed Niedzielą Palmową wykonamy własnoręcznie niepowtarzalną palmę wielkanocną! Poznamy techniki tradycyjnego przygotowania palm oraz ozdób. Każdy uczestnik zabierze swoją palemkę ze sobą, aby cieszyć oczy podczas zbliżających się świąt wielkanocnych.
 
Na koniec pobytu, jeśli pogoda pozwoli, zrobimy sobie piknik pod wiatą na terenie skansenu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Program wycieczki  
 
 
1.    1.  Warsztaty palmy wielkanocnej 
Dowiemy się w jaki sposób wykonuje się tradycyjną palmę wielkanocną na Podlasiu, poznamy techniki zdobienia oraz sami wykonamy kwiaty na nasze palemki. Wszystko połączymy z wiosennymi gałązkami i baziami, aby stworzyć niepowtarzalną palmę na święta.
 
2.   2. Zwiedzanie Muzeum Pisanki i skansenu z przewodnikiem
 
Podczas zwiedzania zobaczymy m.in.:
 
Muzeum Pisanki,  gdzie poznamy pisanki z różnych części Polski oraz poznamy jak zdobiło się jajka w różnych częściach świata. Porównamy wzornictwo ludowe pisanek, które wykonane były różnymi technikami i naturalnymi farbami, a które przeszły już do historii.
 
W kolekcji są pisanki - "pisane" woskiem, malowane, oklejane kolorowym papierem, rdzeniem sitowia i kolorową włóczką, a nawet makiem i ziarenkami ryżu. Są pisanki z drewna lipowego, wytapiane i wykuwane, ażurowe - wykonane maszyną dentystyczną. W Muzeum zgromadzono ponad 2 tyś pisanek.                          
 
 
Wystawy tradycyjnych rzemiosł: garncarstwa, tkactwa, plecionkarstwa, szewstwa, bartnictwa, garbarstwa, rybołówstwa. Pozyskano i udostępniono zwiedzającym obiekty przemysłowe: kuźnię, olejarnię, młyny.
 
Zwiedzanie Pałacu hr. Starzeńskich z 2 połowy XIX w. połączonego z częścią folwarczną m.in. dwór, kościół, wikarówka, chałupy, budynki gospodarcze oraz wiatrak. Na terenie parku znajduje się pięknie zaaranżowana  zieleń z dawnym drzewostanem, w skład którego wchodzi kilkadziesiąt drzewa, w tym 19 to pomniki przyrody.
W pałacu znajdują się wystawy stałe: Wnętrza zabytkowe z przełomu XIX i XX w., Salonik rodu Ciechanowieckich herbu Dąbrowa oraz Historia miasta Ciechanowca.
 
Zwiedzanie wystawy maszyn rolniczych w niedawno powstałym budynku. Zobaczymy maszyny z różnych okresów oraz wykorzystywane do różnych prac polowych.
                                                           
3.  3. Na zakończenie dnia na terenie skansenu zaplanowaliśmy piknik pod wiatami. Zabierzcie więc jedzenie i herbatkę w termosie – być może uda nam się złapać pierwsze promienie przedwiosennego słońca.
 
 
 
Cena obejmuje:
 
  • przejazd autokarem 
  • opiekę pilota podczas wycieczki
  • warsztaty palmy wielkanocnej pod okiem profesjonalisty
  • materiały i narzędzia do wykonania palmy
  • zwiedzanie z przewodnikiem muzeum i skansenu
  • ubezpieczenie NNW
  • fantastyczną atmosferę podczas całej wycieczki
 
Cena nie obejmuje:
 
  • biletów do Muzeum: 25 zł/normalny, 15 zł/ulgowy
  • posiłków i prowiantu na piknik
 
 
UWAGA: Zastrzegamy możliwość zmian w programie wycieczki. Wyjazd odbędzie się niezależnie od warunków atmosferycznych. Plan wyjazdu w tym godziny, zwiedzane atrakcje czy przebieg trasy może zostać zmodyfikowany i dostosowany do panującej pogody lub dostępności obiektów. 
 
 
 
 
  

  

Zapisz się do newslettera
Home Zapisz się do naszego newslettera
Kontakt z nami
Mystictravel
ul. Sokołowska 9
01-142 Warszawa
woj. mazowieckie
NIP: 6251511824
ING Bank Śląski S.A. 15 1050 1025 1000 0092 8287 2853