W krainie żubrów - rowerowy weekend w Puszczy Białowieskiej

Koszt: 485 zł
Brak wolnych miejsc

 OSTANIE WOLNE MIEJSCE W POKOJU MĘSKIM. Zapraszamy!

 
 
TERMIN WYCIECZKI: 5-6.08.2023 r.
 
Lokalizacja: Hajnówka, Białowieża
Zbiórka: na pl. Bankowym w Warszawie 05.08.2023r. o godz. 05:15 – wyjazd zaraz po zapakowaniu rowerów.
Powrót: 06.08.2023r. (niedziela) ok. 22.00 na Pl. Bankowy w Warszawie - zależnie od trasy i korków po drodze
 
Kategoria: weekendowa wycieczka rowerowa na Podlasie do Puszczy Białowieskiej. Jeździmy na lekko.
 
Trudność trasy: średnia, wymaga średniej i dobrej kondycji ze względu na ilość km do przejechania (każdego dnia mamy do przejechania ok. 50 km). W większości jedziemy lokalnymi drogami asfaltowymi o niskim natężeniu ruchu oraz drogami pożarowymi lub wytyczonymi szlakami w lesie, na odcinkach leśnych występuje szutrowa nawierzchnia.  
 
Grupa jedzie w średnim tempie turystycznym ok. 15-18 km/h – uczestników prosimy o dostosowanie swojej prędkości jazdy tak, żeby grupa jechała razem.
 
Rekomendujemy rowery terenowe (trekkingowe, górskie, MTB, crossowe). Szosówki/kolarzówki lub rowery miejskie nie są odpowiednie na drogi leśne i szutry.  
 
PROSZĘ PAMIĘTAĆ aby dobrze ocenić swoje przygotowanie fizyczne do wyprawy na rower, tempa grupy i ilości kilometrów do przejechania. Błędne określenie swoich możliwości może spowodować wiele utrudnień, zarówno dla Uczestnika, jak i dla całej grupy. W razie wątpliwości co do poziomu trudności wyprawy – prosimy o kontakt przed podjęciem decyzji.
 
 
Jeździmy na lekko. Na rower zabieramy tylko to co potrzebne, cały bagaż zostaje w autokarze.
 
 
WAŻNE!
Przed wyjazdem proszę sprawdzić stan techniczny roweru, przerzutki, ciśnienie w oponach, hamulce itp. Na miejscu nie będzie czasu i możliwości na serwis. Pilot nie jest serwisantem i nie umie i nie naprawia rowerów.
 
 
Puszcza Białowieska to tzw. Zielone Płuca Polski, teren wciąż dziewiczy, nieskomercjalizowany i naturalny, bogaty w unikatowe gatunki roślin i zwierząt. Wizytówką Białowieskiego Parku Narodowego są żubry i kilkusetletnie dęby. Najlepszym środkiem do podróżowania po BPN i podglądania dzikiej przyrody jest rower. Poruszając się po wytyczonych szlakach będziemy przejeżdżać przez malownicze podlaskie wioski, gdzie wciąż można zobaczyć tradycyjną zabudowę wiejską i barwne cerkwie. 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plan wyjazdu:

Dzień 1:
 
 
Zalew Siemiankówka – Narewka – Szlak Dębów Królewskich – Siło Budy – uroczysko Krynoczka – Hajnówka – ok. 50 km.
Zbiórka na Placu Bankowym w Warszawie i przejazd w kierunku Zalewu Siemianówka.
 
Po dojeździe na miejsce na plażę Stary Dwór przy Zalewie Siemianówka będzie czas na śniadanie, toaletę, przebranie się lub krótką kąpiel w Zalewie.
 
Zalew Siemianówka powstał w latach 70-90 XXw. jako zaporowy zbiornik wodny po wybudowaniu tamy na rzece Narwi. Zalew ma powierzchnię około 32 km2 i jest to 3. co do wielkości sztucznie utworzony zbiornik wodny na terenie Polski.
 
Z plaży Stary Dwór wyruszymy do Siemianówki, od której pochodzi nazwa Zalewu. Historia Siemianówki sięga 1634r. Najcenniejszym tutaj zabytkiem jest Cerkiew św. Jerzego wybudowana pod koniec XVIII wieku, którą obejrzymy z zewnątrz.
 
Następnie najpierw szlakiem Green Velo  i drogami lokalnymi skierujemy się w stronę miejscowości Narewka założonej w 1639r., gdzie obejrzymy kolejną cerkiew pw. Św. Mikołaja. Z Narewki przejeżdżamy przez wsie Janowo i Jelonka i wracamy na szlak Green Velo. Czeka nas tutaj kilka kilometrów trasy przez dziewiczą puszczę aż do Szlaku Dębów Królewskich, gdzie zrobimy przerwę.
 
 
Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich powstał w 1978 roku by ratować unikalne zbiorowisko od 150- do 500-letnich dębów. To ścieżka edukacyjna ok. 500 m poprowadzona drewnianymi kładkami. Kładka prowadzi wśród kilkudziesięciu pięknych, starych dębów, każdy z nich został nazwany imieniem królów polskich i książąt litewskich. Wędrując po ścieżce można poznać historię Puszczy Białowieskiej, Litwy i Polski od XII do XVIII wieku.
 
Dalej nasza trasa prowadzi do Białowieskiego Szlaku Transgranicznego, którym jadąc w stronę Hajnówki przejedziemy przez okoliczne osady czyli tzw. budy do siedliska Sioło Budy. W skansenie  można podziwiać odrestaurowane kolorowe podlaskie chaty wiejskie, a w karczmie można spróbować lokalnych specjałów kuchni podlaskiej.
 
Podążając dalej w stronę Hajnówki dotrzemy do uroczyska Krynoczka, gdzie znajduje się prawosławna cerkiew pw. Świętych Braci Machabeuszów z 1846 r. wraz ze świętym źródełkiem. To jedno z najważniejszych świętych miejsc prawosławia na Podlasiu.
 
 
Na koniec jadąc skrajem Puszczy Białowieskiej i ulicą Celną docieramy do Hajnówki, gdzie podjedziemy do pomnika żubra w centrum miasta i skierujemy się do ośrodka na obiadokolację i nocleg. Wieczorem integracja dla chętnych.
 
 
Dzień 2:
 
Hajnówka – Orzeszkowo – Topiło – Miejsce Mocy – Białowieża – ok. 50 km.
 
Początkowo będziemy poruszać się szlakiem „Śladami Powstania Styczniowego”, który z Hajnówki  prowadzi tzw. Drogą Dubińską przez rzekę Chwiszczej i przez wsie: Orzeszkowo, Olszynkę i Łozice. W Orzeszkowie - Sosnówce możemy zmienić na chwilę otoczenie, wrócić do przeszłości i znowu poczuć się dzieckiem, podjedziemy obejrzeć piernikową Chatkę Baby Jagi. Następnie za Łozicami zobaczymy pomnik przyrody - okazały Dąb „Strażnik Zachodu”.
 
Dalej kierujemy się do leśnej osady Topiło, gdzie zrobimy przerwę. W Topiło znajduje się końcowy przystanek kolejki wąskotorowej, a także skansen kolejki. Są tutaj również ciekawe miejsca na odpoczynek pod drewnianymi wiatami ogniskowymi. Wokół śródleśnych stawów na rzece Perebel wytyczono 2 km. ścieżkę edukacyjną „Puszczańskie Drzewa”. Szlak ma charakter pętli, na trasie ustawiono tablice opisujące podstawowe gatunki drzew puszczy, skansen wąskotorowej kolejki leśnej oraz kapliczkę ekumeniczną. Na miejscu jest zajeździk „Za ostatni grosz” z lokalnymi specjałami kresowymi.
Z Topiło skierujemy się w stronę Białowieży zółtym szlakiem. Nasza trasa będzie prowadziła głównie drogami puszczańskimi przez rezerwaty Michnówka, Olszanka Myśliszcze, Berezowo i Pocerkwa. Spróbujemy odnaleźć kolejny pomnik przyrody „Dąb Imperator Południa”.
 
Tą drogą dojedziemy do miejsca kultu dawnych Słowian, do Miejsca Mocy. Stara legenda głosi, że istniało w Puszczy miejsce, w którym gromadzili się wtajemniczeni, by wykorzystując swoją moc i moc kamieni - powstrzymywać wrogów i złe moce. Niewykluczone, że te pradawne rytuały odbywały się w właśnie w Miejscu Mocy. Jest to o tyle prawdopodobne, że położone w pobliżu uroczysko nosiło niegdyś nazwę Czartowe Błota. Dodatkowo tak wielkiego zgromadzenia przedziwnie uformowanych drzew, jakby rozsadzanych energią płynącą z głębi ziemi nie ma nigdzie więcej.
 
Na zakończenie naszej wyprawy odwiedzimy niekwestionowaną perełkę Podlasia  – Białowieżę. Tutaj zobaczymy Restaurację Carską, która mieści się w zabytkowym budynku dworca kolejowego „Białowieża Towarowa” zbudowanego w 1903 roku dla Cara Mikołaja II. Wystrój i charakter wnętrz nawiązują do czasów carskich. Obowiązkowo zobaczymy Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z unikatowym w skali światowej porcelanowym ikonostasem (to ściana z ikon oddzielająca nawę główną od ołtarza w prawosławnym kościele). Ikonostas został sprowadzony z Petersburga na specjalne życzenie cara Aleksandra III. Na koniec przejedziemy przez zespół Pałacowo – Parkowy wybudowany na potrzeby organizacji polowań dla carskich prominentów. Pałac carski nie przetrwał, został spalony, ale do dzisiaj możemy podziwiać wiele pozostałych budynków gospodarczych z tamtych czasów, a nad stawami możemy podziwiać najstarszy urokliwy biało-zielony Dworek Gubernatora Grodzieńskiego.
 
 
Przy stawach białowieskich znajduje się kilka lokali gastronomicznych z lokalnymi specjałami kuchni kresowej, z których będziemy mogli skorzystać przed podróżą powrotną do Warszawy. Dla chętnych możliwość zwiedzenia Skansenu Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia, który znajduje się nieopodal.
W godzinach wieczornych powrót do Warszawy.
 
Program ma charakter ramowy, zastrzegamy sobie prawo do modyfikacji przedstawionej trasy rowerowej.
 
 
 
Niezbędnik rowerzysty:
 
  • Sprawny rower z oświetleniem
  • obowiązkowo należy mieć zapasową dętkę dobrze dobraną do opony z dobrze dobranym wentylem, pompką;
  • zestaw naprawczy i łatki;
  • kask nie jest obowiązkowy, ale dla własnego bezpieczeństwa lepiej go mieć;
  • odpowiedni zapas jedzenia i picia - kanapki, bakalie, energetyczne batoniki;
  • kurtka/peleryna przeciwdeszczowa może się przydać;
  • warto zabrać własne zabezpieczenia typu folia bąbelkowa czy pianki do obłożenia ram w swoim rowerze do wykorzystania na czas transportu
 
 
Co zabrać:
  • wygodny ubiór adekwatny do warunków pogodowych;
  •  gotówka/karta na własne wydatki;
 
 
Cena obejmuje: 
 
  • program
  • opiekę dwóch pilotów
  • przejazd autokarem/busem na trasie wycieczki;
  • przewóz rowerów na przyczepie rowerowej;
  • nocleg w pensjonacie w pokojach 2, 3 i 4 osobowych
  • 1 x śniadanie w niedzielę
  • 1 x obiadokolację w sobotę
  • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny;  
  • ubezpieczenie NNW, OC;
 
 
Cena nie obejmuje:  
 
  • serwisu rowerowego - pilot nie jest serwisantem i nie naprawia rowerów;
  • biletów wstępu do odwiedzanych obiektów;
  • dodatkowych posiłków na trasie
 
 
 
UWAGA: Zastrzegamy możliwość zmian w programie wycieczki. Wyjazd odbędzie się niezależnie od warunków atmosferycznych. Plan wyjazdu (w tym godziny, zwiedzane atrakcje czy przebieg trasy) może zostać zmodyfikowany.
    

  

Zapisz się do newslettera
Home Zapisz się do naszego newslettera
Kontakt z nami
Mystictravel
ul. Sokołowska 9
01-142 Warszawa
woj. mazowieckie
NIP: 6251511824
ING Bank Śląski S.A. 15 1050 1025 1000 0092 8287 2853