Warmińska Łynostrada - rowerowy weekend wzdłuż Łyny

Koszt: 525 zł
Brak wolnych miejsc

TERMIN WYCIECZKI: 9-10.09.2023 r.
 
Lokalizacja: Olsztyn 
Zbiórka: 09.09.2023r. o godz. 05:15 w Warszawie na Pl. Bankowym
Powrót: 10.09.2023r. na Pl. Bankowy w Warszawie ok. godz. 23:00 (godzina powrotu uzależniona jest od warunków na drodze: korki, pogoda itp.)
 
Kategoria: weekendowa wycieczka rowerowa warmińsko-mazurskim odcinkiem Łynostrady
 
 
Trudność trasy: średnia, wymaga średniej i dobrej kondycji ze względu na ilość km do przejechania (każdego dnia ok. 55-60 km), mieszana nawierzchnia tras, leśne i szutrowe drogi oraz podjazdy i przewyższenia na pagórkach. W większości będziemy jeździć szutrowymi ścieżkami rowerowymi, drogami leśnymi oaz lokalnymi drogami asfaltowymi o niskim natężeniu ruchu. 
 
Grupa jedzie w średnim tempie turystycznym ok. 15-18 km/h – Uczestników prosimy o dostosowanie swojej prędkości jazdy tak, żeby grupa jechała razem.
 
Rekomendujemy rowery: terenowe (trekkingowe, górskie, MTB, crossowe). Rowery miejskie do przemyślenia czy Uczestnik da radę. Szosówki/kolarzówki nie są odpowiednie na drogi leśne i szutry. 
 
PROSZĘ DOBRZE OCENIĆ SWOJE DOŚWIADCZENIEI I PRZYGOTOWANIE fizyczne do wyprawy na rower, tempa grupy i ilości kilometrów do przejechania. Błędne określenie swoich możliwości może spowodować wiele utrudnień, zarówno dla Uczestnika, jak i dla całej grupy. W razie wątpliwości co do poziomu trudności wyprawy – prosimy o kontakt przed podjęciem decyzji.
 
Jeździmy na lekko. Na rower zabieramy tylko to co potrzebne, cały bagaż zostaje w autokarze.
 
 
WAŻNE!
Przed wyjazdem proszę sprawdzić stan techniczny roweru, przerzutki, ciśnienie w oponach, hamulce itp. Na miejscu nie będzie czasu i możliwości na serwis. Pilot nie jest serwisantem - nie umie i nie naprawia rowerów.
 
 
 
Warmińska Łynostrada to szlak rowerowy, który ciągnie się wzdłuż dzikiej rzeki Łyny na Warmii. Szlak, który liczy ok. 115 km dzieli się na część południową od źródeł Łyny do Olsztyna i część północną od Olsztyna do Lidzbarka Warmińskiego. Na całej urozmaiconej co do nawierzchni trasie pokonamy 462 metry zjazdów, 581 podjazdów, wdrapiemy się na maksymalną wysokość 200 metrów n.p.m. i zjedziemy w najniższym punkcie na poziom 64 metrów n.p.m. Naturalnym podziałem Łynostrady  na południe i północ jest miasto Olsztyn, w którym nocujemy po przejechaniu około 55km.
 
Powstanie samej trasy Łynostrady też jest etapowe. W 2015r. zrealizowano pierwszą inicjatywę wytyczenia Olsztyńskiej Łynostrady w samym Olsztynie.  Łynostrada w Olsztynie ma długość około 11 kilometrów i przecina miasto z południa na północ. Nawierzchnia przeważnie szutrowa, poza odcinkiem miejskim w centrum Olsztyna, gdzie prowadzi po istniejących drogach rowerowych i ciągach pieszo-rowerowych. W 2019r. w wyniku realizacji kolejnej koncepcji olsztyńskich aktywistów wytyczono i oznakowano tzw. "warmińską" Łynostradę, czyli 56 kilometrów szlaku rowerowego z Olsztyna przez Dobre Miasto do Lidzbarka Warmińskiego.
 
W 2019 roku wyznaczono też kolejny 47-kilometrowy odcinek południowy Łynostrady łączący Olsztyn z Nidzicą, a właściwie z maleńkim przystankiem kolejowym Dobrzyń koło Nidzicy, oddalonym o kilometr od zabudowań wsi Łyna. Tu znajduje się rezerwat „Źródła Rzeki Łyny” skąd rzeka Łyna bierze ona swój początek. W pierwszym odcinku Łynostrady przeważają  nawierzchnie naturalne lub szutrowe, przeważnie przyzwoite, choć zdarza się, że gruby żwir i kamienie na pewnych odcinkach pogarszają komfort jazdy.
 
Łynostradę zaliczamy do szlaków z kategorii tras naturalnych (nie były wykonywane dodatkowe drogi a jedynie miejscami utwardzenia). Południowa część Nidzica-Olsztyn jest dość przyjemną, dobrze przejezdną trasą, która biegnie prawie cały czas w lesie, niemal bez ludzi i samochodów. Przed samym Olsztynem Łynostrada przez około 10 kilometrów prowadzi przez Las Warmiński, jeden z największych leśnych rezerwatów przyrody w Polsce. Północna część Olsztyn-Lidzbark Warmiński początkowo prowadzi przez miasto przez Las Miejski w Olszynie. Następnie za miastem na kolejnych kilometrach Warmińskiej Łynostrady czeka nas bardzo urozmaicona nawierzchnia: i “ser szwajcarski” z dziur w drodze, i niejedna “piaskownica”, i także kamienie, którymi ktoś chciał załatać dziury w drodze. Mamy również trochę asfaltu, a w nagrodę na koniec trasa prowadzi po zdjętych torach kolejowych aż do samego Lidzbarka.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plan wyjazdu:
 
Dzień 1 (sobota):  źródła rzeki Łyny – Olsztyn, ok. 56 km
 
 
Naszą wyprawę południową częścią Warmińskiej Łynostrady rozpoczniemy w miejscowości Łyna od rezerwatu przyrody “Źródła Rzeki Łyny”. Z Łyny przez lasy kierujemy się na północ do granicy Warmii i Mazur pomiędzy Kurkami i Ząbiem. Obie wsie choć niepozorne teraz powstały w XIV-XV w. To jedyna możliwość na trasie, by stojąc w odpowiednim rozkroku znaleźć się jednocześnie i na Warmii, i na Mazurach. Ząbie to już Warmia, Kurki to jeszcze Mazury.
 
Południowa część Warmińskiej Łynostrady to trasa niemal w całości leśna, biegnąca przez różnego rodzaju kompleksy leśne, z nielicznymi odcinkami przez wsie czy łąki. Bardzo przyjemny jest dojazd do Olsztyna. Przed dotarciem do miasta Warmińska Łynostrada przez około 10 kilometrów prowadzi przez Las Warmiński, jeden z największych leśnych rezerwatów przyrody w Polsce.
 
Po przejechaniu ok. 56 km. zatrzymujemy się na nocleg w Olsztynie. Chętnych zachęcamy do samodzielnego zwiedzania Starówki w czasie wolnym przed i/lub po obiadokolacji.
 
Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg w hotelu.
 
 
 
Dzień 2 (niedziela):  Olsztyn – Lidzbark Warmiński, ok. 58 km
 
Śniadanie i wykwaterowanie z hotelu.
 
Drugiego dnia wyruszamy z Olsztyna na północną część Warmińskiej Łynostrady, gdzie według znawców czeka nas drugi najlepszy po źródłach Łyny odcinek – Olsztyńska Łynostrada i przejazd przez Las Miejski w Olsztynie. Mimo że to dość wymagający odcinek z licznymi podjazdami, który zmusza wielu rowerzystów do pchania roweru w kilku miejscach, to ten 5 km. odcinek jest najpiękniejszy, gdzie Łynę obserwujemy w jej dolinie ze stromego zbocza. Przejazd przez Las Miejski kończy się  schodami przy elektrowni Łyna, gdzie musimy się wdrapać na dalszą część trasy po stromym zboczu. Po wyjeździe z Olszyna kierujemy się na Redykajny, następnie Brąswałd, Barkwedę w stronę Dobrego Miasta i dalej do Lidzbarka Warmińskiego.
 
Na północnym odcinku Warmińskiej Łynostrady od Olsztyna czeka nas bardzo zmienna i urozmaicona trasa: będą to zarówno drogi asfaltowe (średniej jakości, często z licznymi dziurami), polbrukowe ścieżki, jak również drogi szutrowe i dukty leśne, na których nie zabraknie kamieni i kopnego piachu. Na asfalt trafimy dopiero przed Dobrym Miastem, a dalej, krótko przed Lidzbarkiem Warmińskim Łynostrada wjeżdża na drogę rowerową poprowadzoną śladem dawnej linii kolejowej nr 255 Słobity-Bartoszyce.
 
Wyprawę zakończymy na bulwarach nad Łyną, w zielonej części miasta, nieopodal słynnego Zamku Biskupów Warmińskich. W okolicy znajdują się obiekty gastronomiczne, z których można skorzystać we własnym zakresie przed podróżą powrotną. W godzinach popołudniowych wyjazd do Warszawy.
 
 
 
Program ma charakter ramowy, zastrzegamy sobie prawo do modyfikacji przedstawionej trasy rowerowej.
 
 
 
 Cena zawiera:
 
  • przejazd autokarem lub busem na trasie wycieczki
  • przewóz rowerów na przyczepie rowerowej
  • transport bagaży na miejsce noclegu – jeździmy na lekko
  • opiekę dwóch pilotów
  • 1x nocleg w hotelu w pokojach 2-osobowych z łazienkami
  • 1x śniadanie
  • 1x obiadokolacja
  • ubezpieczenie NNW i KL
  • składka TFG i TFP
 
Cena nie zawiera:
 
  • serwisu rowerowego – pilot nie jest serwisantem (pomożemy załatać dziurę w dętce, ale nie naprawimy Ci roweru, dlatego zadbaj o sprzęt przed wyjazdem)
  • pozostałych posiłków
 
 Niezbędnik rowerzysty:
  • Obowiązkowo należy mieć zapasową dętkę dobrze dobraną do opony z dobrze dobranym wentylem
  • Rower z oświetleniem
  • Kask nie jest obowiązkowy, ale dla własnego bezpieczeństwa lepiej go mieć
  • Odpowiedni zapas jedzenia i picia – kanapki, bakalie, energetyczne batoniki
  • Kurtka/peleryna przeciwdeszczowa może się przydać
  • Krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy
  • Środki odstraszające owady
  • Warto zabrać własne zabezpieczenia typu folia bąbelkowa czy pianki do obłożenia ram w swoim rowerze na czas transportu
 
UWAGA: Zastrzegamy możliwość zmian w programie wycieczki. Wyjazd odbędzie się niezależnie od warunków atmosferycznych. Plan wyjazdu (w tym godziny, zwiedzane atrakcje czy przebieg trasy) może zostać zmodyfikowany.
 
 

  

Zapisz się do newslettera
Home Zapisz się do naszego newslettera
Kontakt z nami
Mystictravel
ul. Sokołowska 9
01-142 Warszawa
woj. mazowieckie
NIP: 6251511824
ING Bank Śląski S.A. 15 1050 1025 1000 0092 8287 2853